Hittil i juni er det registrert 7384 elbiler på norske veier, viser tallene til elbilstatistikk.no, som er koblet opp mot Statens Vegvesen.

I mai ble det registrert 5290 elbiler. Det betyr at registreringstallene for juni viser en økning på 40 prosentpoeng flere elbiler sammenlignet med forrige måned.

Den samme økning viser også tallene når vi sammenligner juni-tallene i år med juni-måned i 2018.

Årsaken til økning i registreringstallene er på grunn av Tesla Model 3. I mai ble det kun registrert 705 Model 3 på norske veier. I juni har det Tesla levert over 2000 flere Model 3 til norske kunder. De andre elbilene ligger omtrent likt med tallene for mai, og har hatt små endringer i utleveringen.

10 på topp registrerte elbiler i juni 2019

ElbilJuni2019Totalt
Tesla Model 327291027810280
Volkswagen Golf823537137559
Nissan Leaf592417354580
Audi E-tron55322722279
Bmw I3364315223216
Tesla Motors Model S34670420116
Jaguar I-pace32421203210
Tesla Motors Model X283125512441
Hyundai Kona27419742823
Renault Zoe242145011048