I oktober var andelen solgte elbiler på 35,7 prosent av det totale nybilsalget. Det er den nest dårligste elbilmåneden i år, og lavere enn samme måned i 2018. Så langt i år ligger markedsandelen for elbiler på 43,9 prosent.

Meld deg på elbilnyheter.no sitt nyhetsbrev for ukas beste saker

–   De lave salgstallene viser at vi trenger styrket elbilsatsing i Norge. Det bør Stortinget som nå behandler statsbudsjettet merke seg, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening. 

Trenger sterkere satsing

Norsk elbilforening har i forbindelse med året statsbudsjett etterspurt sterkere satsing på lading både hjemme hos folk og langs veien over hele landet. 

– Vi ligger fortsatt et godt stykke bak vårt ønske om å nå 50 prosent elbilandel i 2019. Og skal Norge nå målet om kun utslippsfritt nybilsalg i 2025, må vi virkelig trappe opp innsatsen, fortsetter Bu. 

September var årets nest beste elbilmåned, oktober har blitt den nest dårligste. Bu ser ikke bort fra at de lave salgstallene i oktober både for elbil og bensin- og dieselbil, også kan ha sammenheng med at folk utsetter å kjøpe biler nå, i påvente av de nye modellene som kommer til neste år.

I tillegg leverer Tesla ut de store volumene av elbiler i slutten av hvert kvartal, noe som påvirker oktober-tallene.

Audi e-tron troner øverst

Tallene for oktober viser at det ble registrert 4135 nye elbiler på norske veier. Øverst på pallen for oktober troner Audi e-tron med hele 814 registrert elbiler. Det betyr at hver femte elbil den måneden var en e-tron.

– Det er veldig gøy å være på topp på registreringsstatistikken denne måneden. Det beste med det, er å få gleden av å utlevere mange biler til kunder som har gledet seg til å motta sin nye bil, sier Morten Moum, kommunikasjonssjef i Audi Norge.

Registrerte elbiler i oktober 2019:

ModellOktoberTotalt
Audi e-tron8144666
Volkswagen e-Golf70540836
Nissan LEAF66757653
Hyundai Ioniq3588797
Bmw i331424735
Jaguar I-PACE1943985
KIA Soul12817266
Tesla Model 312213983
Hyundai KONA1193879
Nissan e-nv2001185092

Nøkkelord